Altın Düşer Mi?

Altının son yıllardaki durumu çoğu yatırımcıyı endişeye düşürüyor. En büyük bilinmezlik ise, altın fiyatlarının düşme ihtimali olup, olmadığı. Bu yazımızda altının düşme ihtimallerini ele alıyoruz.

altin-duser-mi

Altına yatırım amacında olan yatırımcılar, altının piyasa değeri nedir bilmek isterler. Bunun için araştırma yaparlar, uzmanlardan görüş alırlar. Ancak işin aslı, altın fiyatlarının nasıl seyir edeceğini kimse bilemez. Kimse bu konuda kesin bir yorum yapamaz. Bunun nedenini açıklamak gerekirse, altının dünyanın her bir noktasında işlem görmesi ve yine dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen bir gelişmeden dahi etkilenebiliyor olmasıdır. En basit örnekle açıklayacak olursak; düğün mevsiminin gelmesiyle altına olan talebin artması altın fiyatlarını etkileyecektir. Ya da piyasalardaki hareketlilik insanları korkutacak ve paralarını korumak amacıyla altına yatıracaklardır. Bu da yine altın talebini arttırarak altın fiyatlarının artması anlamına gelmektedir.

Altın fiyatları hakkında uzman görüşleri

altin-duser-mi-1

Altın fiyatları hakkında kesin bir şey söylenmemekle birlikte, uzmanlar bazı öngörülerde bulabiliyorlar. Ülkelerin ekonomik ve siyasal geleceklerine bakarak altını seyri hakkında gerçeğe yakın tahminlerde bulunabilmektedirler. Aynı zamanda uzmanlar, merkez bankasının ve FED’ in faiz arttırma ve azaltma kararlarını da yakından takip ederek öngörülerde bulunmaktadırlar. Tüm bunların ışığında, 2017 yılı altın fiyatları için uzmanlar bazı yorumlarda bulunmaktadırlar. Bu yorumları genel anlamda incelediğimizde, olumlu bir atmosferden söz edilebilir. Morgan Stanley bankası, 2017 yılında birçok altın madeninin kapatılabileceği ve piyasalardaki altın stoklarının yeterli olmamasıyla birlikte, altın fiyatlarının yükseleceği öngörüsünde bulunmuştur. Ayrıca, Morgan Stanley bankasına göre iki sene boyunca altın piyasasında talep dikkat çeken bir biçimde azalacak. Özellikle forex altın yatırımcılarının bu konuda oldukça temkinli davranmalarını tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here