Altın Rezervi Ne İşe Yarar?

Ülkelerin ekonomi anlamında kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan, "Altın Rezervi" yapısının aslında ne anlama geldiği, altın piyasasında en çok merak edilen konular arasında.

altin-rezervi-ne-ise-yarar-1

Öncelikle rezerv nedir bundan bahsedelim. Rezerv, tüm dünya tarafından kabul edilen alışveriş yapmakta kullanılan paralara denir. Merkez bankaları ekonomik herhangi bir daralmada kullanılmak üzere para ve altın bulundurmaktadır. Bu para ve altınlara da uluslararası rezerv denilmektedir.  Ekonomik kriz dönemlerinde bu para ve altın rezervlerine başvurulmaktadır. Ekonomik bir krizin eşiğinde olan ülkeler döviz sıkıntısı çekerler. Bu gibi durumlarda ülkeler rezerv stoklarını kullanarak ithalatlarını bir süreliğine de olsa devam ettirebilirler.

Altın rezervinin dünyadaki en büyük payları hangi ülkelerdedir?

altin rezervi ne ise yarar 2

ABD 8.133 Altın Rezervi (Ton) ile ilk sırada yer almaktadır. ABD’yi 3,400 altın rezervi ile Almanya takip etmektedir. İtalya 2.450 altın rezervine(Ton),  Fransa 2.435 altın rezervi(Ton) ve Çin 1.054 altın rezervine(Ton)  sahiptir.  Türkiye de ise altın rezervi de 179 tonla bu ülkelerin epey gerisinde kalmıştır.

Altın rezervinin ekonomiler üzerindeki etkisi nedir?

altin-rezervi-ne-ise-yarar-3

Dünya genelinde bakılacak olursa gelişmekte olan ülkelerin dövizi tercih ettiklerini, ancak gelişmiş ülkelerin altın rezervini tercih ettiğini görürüz.Örnek vermek gerekirse, ekonomisi zaten gelişmiş olan ABD altın rezervinde birinci sırada yer alırken, gelişmekte olan ülkelerden olan Suudi Arabistan döviz rezervinde dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Bunun nedeni ise gelişmiş ülkeler parasal rezerv biriktirme gereği duymazlar. Bir diğer sebebi ise, geçmişte paralarını altın karşılığında bastıkları için ellerindeki altın miktarı epey artmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here