Altın Ve Dolar İlişkisi

Altın ve Dolar arasındaki ilişki, yatırımcılar için sürekli takip edilmesi gereken bir bağ haline geldi. Kazançlı bir altın yatırımı için dolar kurunda nelere dikkat edilmeli konusunu sizin için derledik.

altin-ve-dolar-iliskisi

Altın ve döviz sürekli piyasa durumuna göre değer değiştiren yatırım araçlarıdır. En çok tercih edilen yatırım aracı döviz olsa da altın da yatırımcılar tarafından oldukça tercih edilen bir yatırım aracıdır.

Altının değeri çok fazla değişmez. Yani altının daha az riskli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Biraz daha açacak olursak, altın yatırımında çok fazla kar edilmeyeceği gibi, çok fazla da zarar edilmez. Bu hususlar göz önüne alındığında, yatırımcılar paralarını daha çok saklamayı tercih ettiklerinde altın alırlar. Eğer yatırımcılar paralarını arttırmak istiyorlarsa, genellikle dövizi tercih ederler. Söz konusu döviz olduğunda yatırımcıların çok iyi düşünmeleri ve dikkatli davranmaları gerekmektedir. Hatta bu konuda profesyonel destek alınması yatırımcının yararınadır. Euro ve dolar en çok tercih edilen dövizlerdir.

Yatırımcılar yatırım yapmadan önce birçok araştırma yaparlar. Hangi yatırımın kendileri için daha fazla kar getireceğini öğrenmek isterler. Paralarını dövize mi yoksa altına mı yatırmaları gerektiğini düşünürler. Bir sonraki adımsa altın ve döviz arasındaki ilişkiyi incelemek olur.

Altın ve dolar arasındaki ilişki nasıl başladı?

altin-ve-dolar-iliskisi-1

Altın ve dolar arasındaki ilişki Bretton Woods sistemiyle beraber çok eskilere dayanır. Bu sistemle birlikte 1ons altın = 35 dolara eşitlendi. Ama doların altına kıyasla çok daha fazla talep görmesi ve altının talep bazında çok geride kalması, Bretton Woods sisteminin sonunu getirdi. Altın ve dolar arasındaki ilişkiyi başlatan sistemin çökmesiyle altın ve döviz arasında rekabet başladı. Ve bu rekabet altın ve doların ters orantılarda ilerlemesine yol açtı.

Altın ve dolar arasındaki ilişkinin günümüzdeki halinden bahsedecek olursak; altın ve dolar arasında ters orantı mevcuttur. Eğer dolar değer kazanırsa ons altın fiyatları değer kaybeder. Tam tersi olarak, eğer dolar değer kaybederse ons altın fiyatları yükselir. Yatırımcılar altın fiyatlarının seyrinden doların seyri hakkında öngörüde bulunabilmektedirler. Bu konuda çok önemli bir ayrıntı yatırımcıların dikkatinden kaçmamalı. Çok sık olmasa da bu ters orantı zaman zaman bozulabilmektedir. Yatırımcıların bu önemli orantıya dikkate almaları oldukça önemlidir.

PAYLAŞ:
Önceki İçerikAltın Düşer Mi?
Sonraki İçerikForex Gerçekleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here