Altın Yatırımı Nedir? Altına Yatırım Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki en popüler yatırım araçlarından olan altının nasıl kazançlı kullanılabileceğini, altına yatırım yaparken göz önünde bulundurmanız gereken ipuçlarını bu yazımızda derledik.

altin-yatirimi-nedir-altin-yatirimi-nasil-yapilir

Altın Yatırımı Sayesinde Kazanın

altin-yatirimi-nedir-altin-yatirimi-nasil-yapilir-1

İnsanlar altına yatırım yapmak için sosyal yaşantılarından belirli bir miktarda kısıtlamalar yaparlar. Ancak altına yatırım yapmak ne derece doğrudur? Bunu iyi araştırmak gerekir. Altına yatırım düşüncesi ülkemizde yıllardan beri değişmeyen gelenektir. Günümüzde altın yatırımı çeşitli piyasalarda güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Kuyumculuk, borsa ve forex işlemleri tarafından yatırımcılara güvenli olarak işlemlerini sunarlar. Türkiye’de altın piyasası tüm Dünya ülkeleriyle aynı değerde yapılmaktadır. Kuyumcularda yapılan alım ve satım işlerinde yüksek farklılıklar meydana gelir. Bankalar tarafından açılan altın hesaplarında da dikkate alınması gereken bazı değişkenler olmaktadır. Bunlar işlem ücreti alım ve satım arasında fark yaratır. Altına yatırım diğer yatırımlara göre en garanti yatırım şekli olarak görülmektedir. Altına yatırım kısa vadeli olmamalı, altının en kârlı süresi geniş bir zaman dilimine yayılarak gerçekleştirilendir.

Altın Piyasası

altin-yatirimi-nedir-altin-yatirimi-nasil-yapilir-2

Altın piyasası Amerikan Doları üzerinden işlem yapmaktadır. Altın fiyatları doların seyrine göre hareket etmektedir. Altın yatırımcıları doların hareketini de takıp etmek zorundadır. Ülkelerde meydana gelen siyasi ve ekonomik hareketler dolar, faiz ve enflasyon gibi makro ekonomik göstergelerdeki olumsuz etkiler döviz fiyatlarını dalgalandırmaya, yani düşmesine, yükselmesine neden olur. Bunun için yatırımcı altına yönelir. Altın ülkede meydana gelen ekonomik verilerden de etkilenir. Yani altın yükselebilir ve inebilir. Altında en iyi yatırım çeyrek altın, cumhuriyet altını ve gram altındır. Gram altın TL olarak yükselişe geçmiş ise altın fiyatlarında hareketlilik başlamıştır. Altın fiyatları, ABD merkez Bankası, yani FED ’in açıklamalarına da bağlıdır. Ülkelerde meydana gelen işsizlik oranları, perakende satışlarda altın fiyatlarını etkiler. Yatırımcılar ülkelerde ortaya çıkan bu türde beklenmedik sosyal olayları da takıp etmeleri gerekir.

Altına Yatırım Yapmak

altin-yatirimi-nedir-altin-yatirimi-nasil-yapilir-3

Altına yatırım yapacak kişiler, kendilerine uygun piyasa ortamını seçmelidirler. Piyasa hakkında araştırmalar yapmak zorundadırlar. Ülkemizde geleneksel olarak kuyumculardan alınan altınla yatırım yapmak algısı vardır. Birikimini altın olarak yapan kişiler, dolayısıyla para kazanmak isterler. Ülkemizde en çok çeyrek altın ve cumhuriyet altını satılmaktadır. Küçük yatırımcı genellikle çeyrek altına rağbet etmektedir. Ekonomik krizlerde altın en önemli yatırım aracı olarak ortaya çıkmaktadır. Altın rezervi yüksek olan ülkeler ekonomik krizlerden fazla etkilenmezler. Bu sebepten ötürü altın, yıllar boyunca yatırımcılarına büyük kazançlar sağlamıştır. Altın, en güvenli yatırım aracı olarak yıllarca önemini artırmıştır. Ülke ekonomisini ayakta tutan altındır. Bir ülkenin altın rezervi yüksek seviyedeyse ekonomik kriz o ülkeyi minimum seviyede etkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here