Hangi Altın Türleri Yatırımcısına Daha Çok Kazandırıyor

Yatırımcılar arasında altına yönelim son dönemde oldukça arttı. Peki hangi altın türleri daha büyük avantaj sağlıyor? Bu sorunun cevabı bugünkü yazımızda.

hangi-altin-turleri-yatirimcisina-daha-cok-kazandiriyor

Günümüzde altın en doğru ve en gözde yatırım araçlarından biri olmuştur. Altın her zaman yatırımcısını mutlu etmiş ve özellikle de uzun vadede yatırımcılarına kazandırmıştır. Altın, yatırım amaçlı tercih edilen en önemli araçlardan biridir. Altın alırken, altının çeşitlerine dikkat ederek altın almalı ve ona göre yatırım yaparken yapmalıyız. Altın rakamlarına dikkat ettiğimizde altın alış fiyatı ne kadar yüksek tutarlarda olursa olsun, satış farklılığı da ona göre daha fazla olmaktadır. Bu nedenle altına yatırım yaparken altın çeşitlerine göre alım yapmalı ve bunları düşünerek altın alınması daha doğru olacaktır. Uzmanların yorumlarına dikkat etmeli ve altına dair yapılan piyasa yorumlarına göre altın alımı yapmak gerekiyor.

Cumhuriyet altını 10, Ata altını 17, Reşat altın 12 TL gibi farklılık ile yatırımcısına ulaşmaktadır. Gram altında ki satış farkı ise 0.10 TL olurken, Yarım altın ise 4 TL alış – satış aralığı farkı ile alıcısına ulaşmaktadır. Yatırım amaçlı olarak; yatırımcılar genellikle de gram, cumhuriyet, Ata ve çeyrek altını tercih etmekte ve yatırımlarını bu altınlar üzerinden yapmaktadırlar. Peki durum böyleyen, Altına yatırım yapmak isteyenler hangi altına yatırım yapmalı ve hangisini tercih ederek uzun ve kısa vadede altına yatırım yapmalıdır?

Hangi Altın Türleri Tercih Edilmeli

hangi-altin-turleri-yatirimcisina-daha-cok-kazandiriyor-1

Günümüzde çeyrek altın yatırımcılar için zaman zaman pahalı gelebilmektedir. Bu nedenle de son dönemlerde ortaya çıkan gram altın yatırımcılar için ilk yatırım tercihi olarak dikkat çekmekte ve tercih edilmektedir. Gram altınlar farklı özelliklerde alıcısına ulaşmaktadır. Büyük ve küçük yatırımcılar için birçok gram altın alternatifi piyasada bulunmakta ve internet üzerinden bu altınları satın alarak yatırım yapabiliyorsunuz. Gramaj anlamında çeşitlere baktığımızda ise 5 farklı ürün bulunmaktadır;

  • 1 gram
  • 5 gram
  • 10 gram
  • 50 gram
  • 100 gram

Altın Fonu

hangi-altin-turleri-yatirimcisina-daha-cok-kazandiriyor-2

BIST içerisinde bulunan işlemlerde yer alan bir piyasadır. Hisse senetleri geriliyor veya altının artacağına dair piyasa yorumunuz bulunuyorsa ona göre yatırım yapabilirsiniz. Yatırım yaparken gram altınları tercih edebilir ve uzun ya da kısa vadede kazancınız daha fazla olabilir. Günümüzde birçok yatırımcı için altın alırken gram tercih etmelerinin en büyük nedeni, zarar daha az olurken kazançların daha fazla olmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here