Referandum Sonrası Altın

Referandum ile birlikte ülkemizin önemli bir süreç geçireceği aşikar. Peki bu süreç sonrasında altın nasıl etkilenecek?

referandum-sonrasi-altin

Birçok siyasi otoriteye göre 94 yıllık Cumhuriyet tarihinin en kritik bir virajlarından bir tanesi tahminen 2017 Nisan ayı içerisinde Türkiye’yi bekleyen önemli bir dönemeç…

Referandum sonrasında ortaya çıkması beklenen tablonun ne olacağı, buna bağlı olarak borsa ile döviz kurlarının yanı sıra emtiaların ve altın piyasasının bunu nasıl tepki vereceği birçok yatırımcının kafasını karıştırıyor. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki; altının yukarı mı yoksa aşağı mı ivme yapacağını sonuçları ön görerek bile tahmin etmeniz mümkün değil. Basitçe açıklamak gerekirse, referandumdan hangi karar çıkarsa çıksın, altının ne tarz bir tepki vereceğini şimdiden kestirebilme şansımız bulunmuyor.

Mahalle arası sohbetlerinde birçok insanın kendine has fikirleri ve yorumları bulursa da, bugün bu yazı içerisinde size vereceğimiz detaylar kesinlik içermemektedir. Bununla birlikte, her dönem altının değerinin yukarı ve aşağı yönlü oynamasını etkileyen belli başlı faktörler bulunur. Birçoğumuzun hâlihazırda zaten bildiği, bazılarımızın gözünden kaçırdığı bu ufak detaylara birlikte bakarak, yazı sonunda referandum sonucuna göre altının ne tarz bir ivme yakalayacağına okuyucularımız olarak kendiniz karar verin.

Evet, mi hayır mı?

referandum-sonrasi-altin-1

Referandum sonucu her ne olursa olsun, altının yukarı mı aşağı mı tepki vereceğini anlamamız için öncelikle normal süreçlerde altının neye göre tepki verdiğini bilmemiz gerekir. Altının en çok işlem gördüğü ve toplum tarafından en çok değerlendirildiği alanlar göz önünde bulundurulduğunda açıkça görülüyor ki, altın değeri sadece yükselmekte olan ekonomilerde veya enflasyon dönemleri geçiren ekonomilerde yükseliyor. Kısaca, altın değerinin yükselmesi için ülkede bir kaos ya da kriz ortamının bulunması şart.

Ülke ekonomisi için sonuçları iyi mi olur kötü mü olur bununla ilgili bir yorum kesinlikle yapmıyoruz. Söylediğimiz tek unsur, ekonomi tarihine baktığımızda gerek Türkiye’de gerek Doğu Avrupa ülkelerinde gerekse de Orta Doğu ülkelerinde ne zaman kaotik bir durum ortaya çıkarsa, üretimini kendi gerçekleştiremeyen ya da üretim verimliliği düşük olan ülkelerde, altın değerinin sürekli olarak yükseldiği yönünde sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Küçük esnaf nasıl etkilenir?

referandum-sonrasi-altin-2

Referandum sonuçlarının doğrudan siyasi iktidarın ülke üzerindeki uygulamalarını değiştirecek güce sahip olması ya da büsbütün elinden kaçırması olarak yorumlamak tamamen yanlış olur. Referandumdan çıkan sonuç ekonomik anlamda küçük işletmeleri etkilerken, ülke tabiriyle yastık altında tutulan paralar, siyasi iktidarın son dönem yaptığı ekonomik atılımlar denkleminde incelendiğinde altın fiyatlarına bağlı olarak ekonomik rahatlamanın ülkemizde oluşup oluşmayacağının öngörülmesi gerekir.

Evet çıksa da, hayır çıksa da başkanlık sisteminin oturup oturmaması kaotik durumun tamamen giderilip giderilmeyeceği hakkında bize belli bir data vermediğinden dolayı, yurtdışı kaynaklı yatırımcıların ülkemize çekimser bakacağını gözlemlemekteyiz. Yeni nesil alışveriş merkezlerinin piyasa merkezi olduğu göz önünde bulundurulursa, ülkemizin en büyük işletmelerinin sürekli olarak dükkanlarını kapatması, mağazalarını bu alışveriş merkezlerinden çekmesi ve yatırımlarını daha çok İnternet ortamında gerçekleştirmeye başlaması, önde gelen esnaf ve girişimcilerin de seçim sonuçlarının ne yönde sonuçlanacağını kestiremediği göstermektedir.

Dipnot: Referandumdan sonra çıkan sonuçları ne olduğundan çok ülkedeki siyasi kaotik durumun giderilmesi altının fiyatını etkileyen en önemli unsur olacaktır. Altın fiyatındaki yukarı-aşağı oynamayı basitçe hesaplamak isterseniz, aklınızda sadece ekonomi tarihimiz boyunca Altın fiyatlarını sadece krizlerde veya ülkenin ekonomik olarak güçlü olduğu dönemlerde yükseldiğini göz önünde bulundurun.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here