“Ucuz Altın” Diye Bir Olgu Var Mıdır?

Altın piyasasında en çok merak edilen sorulardan biri olan "Ucuz Altın" olgusunu ele alıyoruz bu yazımızda.

ucuz-altin-diye-bir-olgu-var-midir

Altın yıllardır vazgeçilemez bir yatırımdır. Düşüşte olsa bile insanlar altınlara her zaman yoğun bir şekilde ilgi göstermektedir. “Altın ne zaman ya da nereden alınmalıdır?” diye insanların aklına çeşit çeşit sorular gelmektedir. Çünkü her şeyde olduğu gibi altında dolandırıcılık da çoktur. İnsanlar o kadar emek harcayıp birikmiş parasını yatırım amaçlı kullanmak istemektedir. Fakat bazı fırsatçılar böyle zamanları kollamaktadır. Bunun için eğer altına yatırım yapmak istiyorsanız ilk önce altınlarınızı belirli yerlerden almanız gerekmektedir. Birçok kuyumcu bulunmaktadır. Fakat güvenilir olmayabilir. Hatta haberlerde bazen karşımıza çıkmaktadır. Ucuz altın diye bir şey yoktur ve bu dolandırıcılık tuzaklarına düşmemelidir.

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

ucuz-altin-diye-bir-olgu-var-midir-1

“Kuyumcudan aldığı altın sahte çıktı” gibi haberleri duymaktayız. Bunun için ne yapılmalıdır? Altın alırken ilk önce yapılması gereken tek şey o ürünün altın olduğunu içeren kanıtlanmış bir belge gerekmektedir. Bunu birçok insan bilmeyebilir. Fakat bu belgeyi almak herkesin hakkı olmaktadır. Yani satıcıdan bu belge hiç utanmadan istenebilir. Hatta almanız şarttır. Altın sizin emeğinizin karşılığı olmaktadır. İnsanlar yıllardır ufak da olsa bir birikimin peşindedir. Altına yatırım yapmak kesinlikle kısa süreli bir yatırım olmamalıdır. Eğer çok yüksek bir fiyattan altın aldıysanız onu uzun süre bekletmelisiniz. Kâr amacınız var ise yıllar boyunca bekletme düşüncesi ile yatırım yapmak size çok fayda sağlamaktadır. Düşük fiyattan altın alan kişiler altın çıktığı zaman ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Altın Ne Zaman Yükselişe Geçmektedir?

ucuz-altin-diye-bir-olgu-var-midir-2

Altın fiyatları genellikle ülkenin sıkıntılı dönemlerinde çıkmaktadır. Eğer bir ülkede her şey yolunda ise altın her zaman ya düşüşte ya da belli bir fiyatta kalmaktadır. Ülkede bir kriz ortamına girilirse altın daima yükselişe geçmektedir. Bu doğrultuda altın almayı düşünmelisiniz. Ama eğer gerçekten yatırım yapmak amacınız bulunuyorsa sabırlı olunmalıdır. Bazen altın yükselişe geçtiği zaman bazı kuyumcular altını almayabilir. Sırf kâr elde etmek içindir. Ama asıl kuyumcular müşterilerini hiçbir zaman geriye çevirmemektedir. Ucuz altın diye bir şey yoktur. Sadece çok az miktar fiyat farkı olmaktadır. Onun için kimse uğraşmayabilir. Ama her zaman güvenilir ve sağlam yerden altınlarınızı almalısınız. Ucuz altın adı altında piyasaya sahte altınlarda girebilmektedir. Piyasada fiyat ne ise genellikle altın satıcılarında fiyat ortalama o şekilde olmaktadır. Ucuz yerine daha çok güvenilir olması gerektiğini aklınızdan hiçbir zaman çıkartılmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here